SIK SORULAN SORULAR

Açık hazne kapalı hazne kavramları nelerdir?

Kapalı ve açık haznelerin en büyük farkı tepme ve tütme riskidir. Kapalı haznelerde bu yaşanmaz. İkinci olarak verim ve performanstır. Kapalı haznelerden açık haznelere göre  çok daha iyi ısı alabilirsiniz. Yanmanın gerçekleşebilmesi için yanıcı maddeye (odun) yakıcı maddeye (kibrit veya çakmak) ve oksijene ihtiyaç vardır. Açık haznelerde yanıcı ve yakıcı maddeleri kontrol edebiliriz fakat oksijeni kontrol edemeyiz kapalı haznelerde ise oksijen girişide kontrolümüz altındadır. Dolayısyla yanma olayı tamamen bizim isteğimize göre azalır ve çoğalır yani ateş bizden emir alır. Ayrıca odanın içerisindeki oksijeni de alıp götürür. Bir diğer avantajı ise hazne içerisinde sıkışan ısının pik döküm paneller tarafından daha iyi ve daha çok hapsolması ve mekana iletilmesidir.  Kısacası kapalı sistem şöminelerle açıklara oranla çok daha güvenli çok daha sağlıklı olarak min. Odunla max. Verimi alarak ısınırsınız.

Baca temizliği nasıl sağlanır?

Yanma olayı şömine ilk tutuşturulduğunda kuvvetli bir vakumla (bacanın çekmesiyle sağlanan) gerçekleşir. Bu vakum sayesinde bacada biriken kurumlar da dışarıya atılmış olur. Ayrıca baca çapının da normal soba bacalarına göre  en az 1,5 kat daha büyük oluşu, şöminenin sürekli yanmayışı  da kurum tutmayı azaltan faktörlerdendir. Yani kısaca  baca temizliği gerekmez oluşan kurumu ilk yanıştaki  vakum sistemiyle dışarı atar.

Hazne camı temizliği nasıl yapılır?

Şömine camı ısıya dayanıklı vitro seramik camdır ki bu camlar henüz Türkiye'de imal edilememektedir. 700 oC ye ve termal şoka dayanıklı olan bu camların temizliği çok basittir. Zaten şömine haznesinin dizaynından dolayı (haznede bırakılan hava deliklerinden hazne içerisine giren hava cam ile alev arasında bir perde vazifesi görür ve alevin cama temasını engeller) camın is tutması gecikir. Şömine yakış sıklığınıza göre belli dönemlerde camı temizleme ihtiyacı duyduğunuzda da hazne içerisine biriken küllere batıracağınız hafif nemli bezle camı silmek yeterli olacaktır böylece çeşitli ve karmaşık cam temizleme malzemelerine ihtiyacınız olmaz.

Haznesiz bir şömineyi yıkmadan hazne montajı yapılabilir mi?

Mevcut şömineniz yıkılmadan içerisine bir hazne koymak imkansızdır. Nedenlerini maddeler halinde sıralarsak:

- Mevcut şöminenizin ağız genişliğinde bir hazne bulmak çok zor hatta imkansızdır.
- Mevcut şömine yıkılmadan baca bağlantısını yapmak olanaksızdır.
- Şömine montajında ısı odası denilen yeri oluşturmak için yerden min.170cm yüksekliğe ihtiyaç vardır ve ısı odasındaki sıcaklık çok yüksek derecelere ulaştığından mutlaka izole edilmesi gerekir mevcut şöminenizin ısı odası kapalı sistem şöminelerin ısı odasındaki sıcaklıklara dayanamayacağından yıkılıp izole edilmesi gerekir.

Kapalı haznenin genel özellikleri nelerdir?

Vitroseramik cam 850 C ısıya ve termal şoka dayanıklıdır.
Duman çıkışı 200 mm çapındaki hava borusu ile sağlanır.
Nominal kalori gücü 16 kw dir.Haznenin üzerindeki yanma hızı ayar klapesi sayesince sıcaklık istenilen ölçüde çok rahatlıkla ayarlanabilir, klape ayarı sayesince ateş uyku moduna çok rahatlıkla geçirilebilir.
Diğer haznelerden farklı olarakta içerinde barbekü yapıla bilecek dişler mevcuttur.Kül çekmecesinin üzerindeki yanma kolu sayesince hava girişi istenilen oranda ayarlana bilir.Kül çekmecesi sayesince hazne içi çok rahatlıkla temizlenmiş olur.
Haznenin içerisindeki üst kısımda bulunan alevlik (( deflektör (yönlendirici )) ateşin hazneyle temas etmesini sağlar, sıcaklığın hazneden çıkışını kademeli olarak yavaşlatmış ve öncelikle pikdöküm haznenin ısınmasını sağlamış olur.
Haznenin içerisindeki pikdöküm levha dekor amaçlı kulanılmakla beraber haznenin iç aksamını korur.
Haznenin içerisindeki ocak ızgarası haznenin temizliği için kolaylıkla çıkarıla bilir şekilde tasarlanmıştır, yanma havasını yanan odunların üzerine üfleyerek oluşan külleri kül çekmemecesine boşaltır.
Pik döküm odun ızgarası haznenin içerisinin temizliğinin kolaylıkla yapıla bilmesi için takılıp çıkarılması kolay şekilde tasarlanmıştır.
Haznenin dış yüzeyindeki kanatlar sayesince ısının ortama dağılması kolaylıkla sağlanmış olur. Haznenin iç kısmındaki ateşle temas eden bütün parçalar kolaylıkla sökülüp takılabilir.
Kapalı hazne sayesince daha az odunla, daha fazla ısı elde edilmiş olunur.
Kapalı hazne ürün garantisi verir.

Kapalı haznenin teknik yapısı nedir?

Haznenin aksamları, birbirlerine bir özel geçme yöntemiyle bağlanmış FT 20 dökme demir parçalar grubundan oluşmaktadır, sızdırmazlık ateşe dayanıklı bir macunla sağlanmıştır. Haznenin, ısıtma gövdesinin dışına uygun şekilde yerleştirilmiş civata ve somunlarla bağlanmıştır. Haznenin, ısıtma gövdesi dış yüzeylerinin tamamı yalıtkan levhalardan oluşmuş bir dahili ısı toplama havası devresi vardır.

Neden kapalı şömine haznesi?

Kapalı hazneler yakıttan elde edilen ısıyı haznenin içerisinde sıkıştırarak, çıkan zehirli gazları defalarca yakar ve bulunduğunuz ortamda maksimum seviyede ısı elde etmeniz sağlanır: Bu etkenlere bağlı olarak daha az yakıtla daha fazla ısı elde etmiş olursunuz. Kapalı haznenin kazandığı ısı derecesi açık hazneye oranla daha yüksektir.

Şömine bacasının kurulması nasıl olmalıdır?

Şömine ve baca kurulması KASIM 1990 tarihli 24-2-2 Birleşik Teknik Dökümanında (DTU) (referans AFNOR DTU P 51 -203) yapılan açılamalar uygun olmalıdır. Sorumluluğumuz şöminenin verilmesiyle sınırlanmıştır. Şömine nin ve ısı sistemlerinin kurulması yürürlükteki kurallara uygun olarak bu tür işleri yapmakta uzmanlaşmış kalifiye elemanlar tarafından yapılmalıdır.

Şömine kullanıcılarının dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

- Şömine kullanıcılarının dikkat etmesi gerekenler nelerdir?
- Yanma bölgesinin sökülmesi yasaktır.
- Hazneyi aşırı derecede ısıtmak tehlikelidir.
- Plastik ürünler, çöpler... vb şeyler haznenin içerinde yakılmamalıdır.
- Yanmakta olan hazneye dokunmamalı ve çocuklar uzak tutulmalıdırlar.
- Ateş aşırı dercede yükseltilmemeldir.
- Haznenin yanma havası girişleri hiçbir şekilde değiştirilmemelidir.

Şömine tüter mi?

Kullanıcıların sık sorduğu sorulardan bir tanesidir. "Şöminem tüter mi?" haznesiz şömine veya açık olarak yanan hazneli şöminelerle kapalı sistem şöminelerin arasındaki en büyük fark aslında budur. Haznesiz şömineler veya açık sistem şömineler ne kadar iyi veya ne kadar ehil kişiler tarafından kurulursa kurulsun mutlaka tepme tütme riski vardır. Yılın 364 günü problem yaşanmaz ama 365. gün sizin şöminenizi yaktığınız ve en özel günlerinizden birini yaşadığınız ana denk gelebilir ve bütün gününüz altüst olur salonunuzda duman ve is ile savaşmak zorunda kalabilirsiniz. Kapalı sistem şöminelerde bu risk sıfırdır. Geçirimsiz kapak ve cam sistemiyle en ters ve en kötü havalarda dahi şöminenizi gönül rahatlığıyla ve de güvenle yakabilirsiniz.

Şömine üzerine plazma tv koyulurmu?

Isınan hava yukarıya yükselir prensibinden hazneden çıkan sıcaklık ister istemez yukarıya doğru yükselir, şömine üzerine asılan tv ler bu sıcaklığa maruz kalırlar bu sebepten şömine üzerine tv koymak doğru değildir ama koyanlarda mevcuttur.

Şöminede ısı odası izalasyonu nasıl sağlanıyor?

Hazneye bağlı olarak ısının kaybedilmemesi ve devamı için ısı odası izolasyonu (150 yoğunluğunda alüminyum folyolu ithal taş yünü) son derce önem arz eder. Isı odasında ısıtılan hava, duman bacasından tamamen ayrı olması sayesinde maksimum seviyede güvenlik önlemi sağlanmış olur.

Şöminede kullanılan mermer çatlar mı?

Metallerin genleşmesi doğaldır, haznelerde metalden olduğu için bir miktar ister istemez genleşirler bu genleşme sırasında şömine mermeri eğer gerekli kurallara uyulmadan monte edildiyse (mermer ve hazne arasında genleşme boşluğu bırakılmalıdır. Hiçbir zaman mermer ile hazne birbirine öpüşmez) mermer çatlar. Bu tip ufak detayları düşünmeyen veya gözden kaçıran imalat ve montajcılar zaten şömineci değildirler. Şöminenizi ehil kişilere, bu işi uzmanlık haline getirmiş kişilere yaptırınız.

Şöminede neler yakılır?

Kapalı hazneli şöminelerde firmamız olarak meşe odununu tavsiye ediyoruz.

Nedeni; meşe odunu diğer odunlara oranla ısı kalorisi yüksek ve yağ miktarının düşük olması, buna bağlı olarak his yapmamasından ötürü tercih edilir. Unutmayınız; yaş ve kötü kalite odun daha az ısı performansı, daha çok odun sarfiyatı, daha fazla duman ve is anlamına gelir.

Şöminede yakılmaması gerekenler :

- Yeni kesilmiş ağacın verimi daha düşüktür ve daha çok katran oluşmasına neden olur.
- Kurumamış (yaş) ağaç ateşi boğarak şöminenizden istenilen verimi almanıza engel olur.
- Sert mineral yakıtlar örneğin kömür, vb...
- Afrika kökenli ağaçlar: örneğin akaju,
- Tuzlu ortamda beklemiş odun ve ağaçlar.
- Şömineyi ilk yakma işleminde kesinlikle alkol,akaryakıt,mazot,yağ vb…gibi kimyasal maddelerin kullanımı yasaktır.

Şöminede tasarım ve imalat kalitesi ne kadar önemlidir?

Bir şöminenin evinizde boy göstermesi bir dizi mimari işlemin yerine getirilmesiyle mümkündür. Tüm aşamalarda uzman kadroların görev yapması ortaya sorunsuz ve estetik bir yapının oluşması için şarttır.

İlk önce şöminenin yerleşeceği alanın ölçüleri alınır ve mevcut yapı kayıt altına alınır. Kullanıcının isteği doğrultusunda tasarım çizimleri yapmak ve bunu projelendirmek en önemli aşamalardır. Tasarım ve teknik şöminenin en iyi biçimde hazırlanıp, uygulamaya geçilmesi için altyapı çalışmalarıdır.

Şöminede üst katı ısıtmak mümkün müdür?

Şömine bacasının geçtiği odayı (çocuk odası-yatak odası v.b) ısıtmak için; Odadan geçen bacanın içerisine yerleştirilen nikel çelik boru ile altta soğuk hava giriş menfezinden aldığı soğuk havayı baca içerisinden kaçan sıcak hava ile ısıtarak yukarı doğru yükselerek menfezden çıkar. Böylece kapalı sistem haznelerde oluşan - ısı kaybından da faydalanmış olursunuz.

Uygulanan şöminenin altında bırakılan "şömine soğuk hava girişi" nden alınan hava fizik kuralları gereğince kendiliğinden ısındıkça yukarıya doğru yükselir, şömine "sıcak hava çıkış" menfezi üzeri kapatılarak ısınan havanın daha da yukarıya çıkması engellenerek menfezden mekana yayılması sağlanır.  Hazne içerisinde yanan ateşin salgıladığı duman ise 200mm kalınlığındaki paslanmaz çelik boru vasıtasıyla tahliye edilir. Üst katta devam eden boru etrafındaki 5er cm lik  boşluk da ısınan havayı gökyüzü yerine odaya alıp mekanı ısıtmak adına alt tarafta bir soğuk hava giriş, üst tarafta da bir sıcak hava çıkış menfezi bırakılır. Altta bırakılan menfezin altı, üstte bırakılan menfezin de üzeri kapatılır ki aşağıdan giren soğuk hava daha da aşağıya çökmesin, ısınıp yükselen hava da yukarıya çıkmasın ve böylelikle üst katta gökyüzüne gidecek olan ısının içeriye alınmasıyla ısınmış olur. Çatı arası ve çatı üzerinde de örülmüş olan bacanın çatı en üst seviyesi olan mahyayı en az 50cm geçmek zorundadır, bu işlem yapılmazsa, bacadan çıkan dumanın rüzgar dan basma yapıp tekrar aynı yolu izleyerek, geriye dönmesini ve çekişin zorlaşmasını kısa mesafeli bacalarda da dumanın  hazne içerisine geri dönmesini engeller. Sağlıklı bir baca şapkasıyla da sistem tamamlanmış olur.

sayfayı yukarı taşı